مقبره الشعرای تبریز -(www.memarcad.com)

مقبره الشعرای تبریز

 

“محمد فرزان مهر” از معماری مقبره الشعرای تبریز می گوید:

«طرح من در سال ۱۳۴۹ پس از شرکت در مسابقه طراحی ویژه ساخت آن در سطح کشور برنده شد…»؛ این آغاز کلام معماری موفق ولی نه چندان شناخته شده در در نشست بررسی طرح توسعه مجموعه مقبره الشعرای تبریز است، بنایی که از شاخص ترین آثار یادمانی معاصر معماری ایران محسوب می شود.

وی افزود: عملیات ساخت این بنای فرهنگی با انعقاد قراردادی بین طراح و انجمن ملی مفاخر کشور در سال ۱۳۵۱ آغاز شده و پس از پیروزی انقلاب اسلامی تکمیل طرح در سال ۱۳۶۱ به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی سپرده شد.
وی اظهار داشت: سازه معماری واقع در وسط محوطه مجموعه تاریخی فرهنگی مقبره الشعرای تبریز به گونه ای طراحی شده که حس ایجاد ارتباط بین بیننده و سازه و نیز نو بودن طرح آن همواره برقرار باشد.
” فرزان مهر ” اضافه کرد: جذابیت طرح سازه و جالب بودن آن از بعد زیبایی شناختی برای بازدیدکنندگان پس از گذشت نزدیک به چهار دهه گواه روشنی بر این ادعا است.
وی در خصوص استحکام سازه معماری مجموعه تشریح کرد: برای اجرای طرح و نیز اطمینان از مقاوم بودن آن ابتدا پنج لایه از زمینه کوبیده شده تا مقاومتی برابر ۲/۱ کیلوگرم به ازای هر سانتی مترمربع به دست آید.
وی یادآور شد: سازه بنای وسط محوطه مجموعه تاریخی فرهنگی مقبره الشعرا فلزی بوده و با قطعات بتونی پیش ساخته پوشانده شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی نیز در این نشست از برنامه این نهاد برای افزایش عمر مجموعه تاریخی فرهنگی مقبره الشعرای تبریز به ۵۰۰ سال خبر داد.
“احمد احمدی منش ” گفت: این کار ازطریق دقت دراجرای طرح توسعه و استفاده از متدهای مقاوم سازی روز دنیا در زمینه ساخت بناهای فرهنگی صورت خواهد گرفت.
وی افزود: برای این منظور، پیشرفت مراحل مختلف طرح توسعه مجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الشعرای به شکل کارشناسی شده بوده و با نظارت متخصصان امر سعی می شود که این میراث ادبی ، تاریخی و فرهنگی گردشگری منطقه برای آیندگان حفظ شود.
درمجموعه فرهنگی تاریخی مقبره الشعرا،یک هزارسال پیش شاعرانی از کشورهای مختلف منطقه سکونت داشته و این محل ابتدا به ” حضیره الشعرا ” (مکان اقامت شاعران ) شهرت داشت که پس ازفوت ودفن آنان به مقبره الشعرا (مکان دفن شاعران ) تغییر نام داد.
بنا بر مستندات تاریخی در این مکان فرهنگی تاریخی ۳۲۰ شاعر و عارف دفن شده اند که قدیمی ترین آنها ” اسدی طوسی ” ، شاعر قرن چهارم هجری است.

 

 

مقبره الشعرای تبریز1 -(www.memarcad.com)

 

به عقیده کارشناسان حوزه فرهنگ کشور ، مقبره الشعرای تبریز ، مجموعه ای غنی از تاریخ ادبیات ایران زمین است که گستردگی آن از مرزهای جغرافیایی فرهنگی کشورمان ، فراتر می رود.
بنای مشرف بر مقبره استاد شهریار با بیش از ۲۰ متر ارتفاع در وسط این مجموعه تاریخی فرهنگی ، چشم اندازی زیبا به آن بخشیده و این مجموعه را به یکی از نمادهای هویتی تبریز تبدیل کرده است.
متاسفانه دریکی دو دهه اخیر به دلیل تخریب بخشی ازقبور عرفا و شعرای این مجموعه به دست یکی ازشهرداران وقت تبریز، آسیب های جبران ناپذیری به آن وارد شده است.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (10 votes, average: 5٫00 out of 5)
Loading...

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here